Rynek pracyبازار کار

Praca

Wielu Afgańczyków nie wie, jak starać się o pracę w Polsce. Czasem też nie do końca rozumie kwestię długoterminowych wzajemnych zobowiązań pracowników i pracodawców. Warto zatem wyjaśnić im takie kwestie, jak umowa o pracę i inne formy zatrudnienia (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło) i wytłumaczyć, jakie są standardowe zapisy takich umów. Warto podpowiedzieć, jakie są standardowe dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o pracę (CV, formularze czy kwestionariusze konkretnego pracodawcy, list motywacyjny, itp.)

Część Afgańczyków zna język angielski. Warto im podpowiedzieć, że mogą być atrakcyjnymi pracownikami w międzynarodowych firmach.

Należy też uświadomić Afgańskich uchodźców, czym jest umowa na czas określony czy nieokreślony, płaca minimalna czy standardowe godziny pracy i kłaść nacisk na wymóg zaangażowania w pracę, co jest ważne z punktu widzenia polskich pracodawców.

Praca – różnice kulturowe

Praca zawodowa to \ten obszar, w którym w Afganistanie obowiązuje kulturowy podział na kobiet i mężczyzn. Wiele kobiet w tym kraju nie pracuje, tylko zajmuje się rodziną i domem. Zawody typowo kobiece to nauczycielka lub pielęgniarka. Wielu mężczyzn pochodzących z Afganistanu może mieć w związku z tym problem np. z zaakceptowaniem kobiety-szefa. Te kwestię warto mieć na uwadze zatrudniając pracowników pochodzących z Afganistanu.