Teoretycznie edukacja dzieci w wieku od 7 do 13 roku życia jest obowiązkowa. Jednak w praktyce, zwłaszcza poza największymi miastami, nie wszystkie, a w niektórych rejonach nieliczne dzieci, chodzą do szkoły. Rodzice nie posyłają do szkół dzieci jeśli potrzebują pomocy w domu czy gospodarstwie.
Nauczanie w afgańskich szkołach podstawowych jest bezpłatne. Obejmuje m.in. naukę języka ojczystego – czytania i pisania, matematykę czy nauczanie kwestii kulturowych. Mimo tego niewielu Afgańczyków, zwłaszcza spoza dużych miast, nie umie czytać i pisać. Na prowincji w niektórych wsiach czy osadach w ogóle nie ma szkół – z powodu braku pomieszczeń i budynków albo braku nauczycieli.
Dlatego w przypadku imigrantów z Afganistanu, którzy trafiają do polskich szkół, pierwsze miesiące czy rok edukacji powinien być czasem na zdiagnozowanie umiejętności, braków w edukacji i zaplanowanie kwestii ich nadrobienia. Warto też uświadomić Afgańczyków o takich kwestiach, jak rejonizacja szkół w Polsce, proces zapisu czy rekrutacji.